Adsız

 

 

 

 

 

 

OSTEOPATİ KISA SÜRELİ BİR EĞİTİM DEĞİLDİR.

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP YÖNETMELİĞİNDE OSTEOPATİ KRİTERLERİ YAYINLANDI.

 

Osteopati uluslararası kriterlerde intervalli eğitim olarak 1350 ders saati olarak hekimler ve fizyoterapistler tarafından alınabiliyordu.(Avrupa birliğinde).

Türkiyedeki çalışmalarda okul olarak bakanlığın tüm çalışmalarında bulunarak taslağın oluşturulmasında katkı sağlamaya çalıştık. Bakanlık verilerinin osteopati konusunda tamamı bizim tarafımızdan düzenlenerek teslim edildi.

Buna göre Türkiyede artık resmi olarak doktor ve Fizyoterapistler osteopat olma hakkı kazandılar.

İlk etapta Hekimlerin Osteopati eğitim kriterleri yayınlandı. Fizyoterapistlerin eğitim kriterleri ise daha sonra yayınlanacak. Bu konuda bakanlıkla ilgili çalışma ve görüşmeler devam etmekte. Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanı  Sn.Zafer Kalaycı’nında desteği ile bu çalışmaları sürdürmeye devam ediyoruz .

 

2-3 günlük kurslar tanınmayacak

Hekimler artık en az 1000 ders saati yetkili kurumlardan eğitim almak zorundalar.

Artık 2-3 günlük eğitim dönemi olamayacak. Bakanlık bu eğitimleri kabul etmeyecek. Böylece avrupada olduğu gibi diploma şartı getirilecek ve daha kaliteli eğitimin önü açılacaktır .

 

Fizyoterapistlerin eğitimi ise 1350 ders saatinden az olamayacaktır. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir.

 

Türkiyedeki osteopat sayısı

Türkiye de bugün itibarı ile 180 fizyoterapist osteopat olarak mezun olmuştur.(Avrupa kriterlerinde)

Halen 160 meslektaşımız ise eğitimlerine devam etmektedirler.

 

Osteopatlar  Derneği ve TİFAO -Okulu olarak tüm mezunlarımızla birlikte kendi haklarımızı korumak ve geliştirmek için 4 senedir emek vermekteyiz . Bu mücadelemizi demeokratik hak ve hukuk zemininde yaparken, bilimsel ve dünya kriterlerinide ortaya koyarak , azmimiz  kırılmadan yola  devam etmekte kararlıyız.

 

Son dönemlerde bizlere gelen yoğun sorular üzerine bu bilgilendirme yazısını sizlerle paylaşmak istedik.Detay bilgi için bizlere danışabilirsiniz.Elimizden geldiğince siz meslektaşlarımıza doğru ve güncel bilgi aktarmaya çalışacağız.

 

Hepinize saygılarımızı sunuyoruz

Osteopatlar Derneği

TİFAO-İFAO Enstitüleri

Bilgi:

Resmi gazete Geleneksel ve tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği

 

www.osteopatiturkiye.com

info@aktiffiziktedavi.com