OSTEOPATİ-OMT İSTANBUL-İZMİR-ANKARA

 

 

BİO -REGENERATİF TERAPİ KONSEPTİ – BİYOLOLOJİK TIP 

Ortopedik Manuel Terapi (OMT) Tanımlaması
OMT nöro-muskulo-skeletal problemlerin tedavisi için fizyoterapi ve fizik tedavinin özelleşmiş bir alanıdır.
Klinik sonuçlara dayanan yüksek seviyede spesifik manuel teknikleri ve terapatik egzersiz yaklaşımlarını içeren, her hastayı kendine özgü bio-fiziko-sosyal çevre içinde mevcut bilimsel ve kanıta dayalı yöntemlerle değerlendirerek tedavi eden uzmandır.
Voted in at General Meeting in Cape Town,March 2004 İFOMT

Osteopati
Paryetal-Visseral-Cranial sistemleri bir bütünsellik felsefe anlayışı içinde inceleyen ve tedavi yaklaşımı gösteren teknikler bütünlüğüdür.
İki yönteme de baktığımızda OMT daha çok Nöromuskulo-skelatal problemlerin teşhis ve tedavisi alnında çok spesifiktir. Visseral ve cranial yöntemlere değinir, ancak eğitim sonrası öğrenilmesi konusunda tavsiyede bulunur ya da entegre eder. (Sadece Frans van den Berg grubu tarafından-Bkz KPM )
Osteopati ise Somato-visseral etkileşimleri, Cranial sistemi inceler ve tedavi eder. Felsefesi itibarı ile her yönteme açık bir bütünsellik görüşünü savunur. Nöro-Musculo-Skeletal sistem problemlerinin daha çok refleks mekanizmalarından kaynaklandığı görüşünü savunur, tedavilerinde uzun kol manipülasyonlarını (Rotasyon komponentli HVLA manipülasyonları) kullanır. Bu yöntemler reflex akut kısıtlılıklarda etkindir. Kronik strüktürel lezyonlarda (Patolojik CROSS LİNK) mobilizasyon önerir ve bu konuda eğitimli terapistlere yönlendirir.
Ayrıca segmental stabilizasyon, self spesifik manipulatif egzersiz, tıbbi rehabilitasyon antrenmanı gibi OMT’ ye özgü spesifik teknikleri içermez.

NEDEN BİRLEŞME OSTEOPATİ-OMT
Bir konseptin paryetal gücü ve diğer konseptin Visseral ve cranial gücü ve bütünselliğe açık olması Klinikte vaka üzerinde analiz ve tedavi etkinliğini müthiş artırmaktadır.
Böylelikle tıp alanında etkin yerini daha kolay alacak ve biz terapistlere yüksek seviye beceri kazandıracaktır.
Yaklaşık 20 sene den beri OSTEOPATİ-OMT-KPM-PNİ enstitüleri ve değerli hocaları ile çalışmaktayız. Hedefimiz bunların tümünü hasta üzerinde değerlendirebilen ve uygulayabilen hasta odaklı bir BÜTÜNSEL yaklaşım içeren çatıda birleştirmekti.
Bunu yaparken de her konseptin etkin ve bilimsel yönü ağırlıklı tekniklerini günümüz tıbbi değerler içerisinde değerlendirip onları vaka üzerinde bir yaklaşıma oturtmak etkin olmayanları ise dışarıda bırakmaktı.
Bu anlamda özellikle Frans van den Berg ve Ralf Oetmeier ile son 5 senedir bizim bu fikrimiz ve planımız üzerinde yoğun mesai harcadık.
Maalesef konseptler her yeni gelişen fikirde önce korkup ret ettiler. Ancak her yeni bir fikir tartışılırsa zaman içinde doğru kendiliğinden oluşur. Bu sistemi kongrelerimizi planlarken yeni konseptimiz düşüncesinde yaptık ve grupları bir araya getirdik. Böylece kongrelerimiz ilk lansman yerleri oldu. Tüm enstitüler ve dışarıdan katılan diğer branş hekimleri bir arada fikir alışverişinde bulundular. Bu süreç bildiğiniz gibi artarak devam etti.
Ülkemizde de tamamlayıcı tıbbın ön plana çıktığı bu günlerde geriye düşmemek için ortamın uygun olduğunu gördük ve OSTEOPATİ VE OMT enstitüleri ile birleşme kararı aldık.
Böylece eğitmenlerimiz arasına OMT ve BİYOLOJİK TIP alanında önde gelen Frans van den Berg, Daniel Schulz, Ralf Oetmeier gibi eğitmenler katılmıştır.
Sonuç olarak uzun süren çalışmalarımız sonucu eğitim kalitemizi bir üst seviyeye taşıyarak ülkemiz ve dünya için örnek konsept oluşturma yolunda ilerliyoruz. Bunu yaparken de alanında söz sahibi olan uluslararası ve ulusal uzmanlarla ORTAK AKIL oluşturmaktan son derece mutluyuz.

Kayıt için ;
İletişim : 0544 586 98 68 / 0549 315 85 83
E-mail : aktifsaglikliyasam@gmail.com
info@aktiffiziktedavi.com

544 586 98 68

549 315 85 83
AKTİF SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ